חוק מע"מ אפס - עיקרי הצעת החוק
עו"ד ירון גיל – מומחה בעסקאות מקרקעין ונדל"ן

 

"כשיש לך משהו קצת מוזר, שאיננו דומה לשום דבר, אתה מתחיל לקוות שיש לו כל מיני כוחות."      רומן גארי 

 

רבים הם הפונים אלינו ושואלים לגבי הזכויות הנובעות מחוק מע"מ אפס העתידי.

כידוע, החוק אושר ע"י וועדת הכספים ונמצא בשלבי אישור אחרונים של הכנסת.  במאמר הבא ננסה לתאר בקצרה, את הקריטריונים לזכאות להטבה, תוך ציון ההבחנות השונות האמורות להתבצע.

אמרו חז"ל "הנבואה ניתנה לשוטים" ומכיוון שכך אין בכוונתנו לעסוק בהשלכות עתידיות של החוק על הרוכשים השונים. יתרה מכך, אנו סבורים שגם הגורמים המוסמכים, אינם מסוגלים, בעת זו, לנבא, באופן מדוייק, את התנהגות השוק לאחר יישום התקנה.

חשוב לציין, כי מדובר בחוק שתוקפו הוגבל מראש ל-7 שנים.

על פי הצעת חוק מע"מ אפס, יוחל מס ערך מוסף בשיעור של אפס אחוזים על מכירת דירות למגורים, בין היתר ע"פ התבחינים המצטברים הבאים:

   א. מחיר תקרה של הדירה כולל מע"מ יעמוד על עד 1.6  מיליון ש"ח.

   ב. רוכש יוכל להיות מי ששירת שירות צבאי, שירות לאומי- אזרחי, שירות לאומי או שירות אזרחי במשך לפחות 12                  חודשים או שהוא נכה כללי שנקבעה לו דרגת אי- כושר להשתכר של 75% והוא מקבל קצבה מביטוח לאומי (להלן:            "רוכש מוטב") או שהוא שירת פחות מ-12 חודשים כתוצאה מנכות.  

   ג. מי שאינו עומד בקרטריונים של סעיף ב' דלעיל יוכל להנות מההטבה של רכישת דירה במחיר תקרה של 1,000,000           ש"ח (להלן: "רוכש זכאי").

   ד. מחיר דירה יקבע ע"פ מכפלה של שטח הדירה הנרכשת בערך מטר מרובע יחידתי, כפי שיקבע השמאי הממשלתי               הראשי (לכל איזור מגורים יתכן ויקבעו ערכים שונים). בערך זה יכללו בנוסף  שטחי מרפסת, גינה או מחסן הצמודים          לדירה ומספר החניות. פרסום לגבי ערכי השטח יפורסמו באתר רשות המיסים.

  ה. גודל הדירות יהיה בין 60-150 מ"ר ע"פ מפרט שיקבע בין משרד האוצר למשרד השיכון.  

   ו. רוכש הדירה  צריך להיות מחוסר דיור, כלומר, מוטלת עליו חובת ההוכחה כי אין בבעלותו דירה נוספת לדירה הנרכשת,      וכן שלא היתה בבעלותו דירה מאז שנת 1995 (דירה הנרכשת תיחשב כדירת מגורים יחידה גם אם יש לרוכש בנוסף         דירת מגורים שהושכרה למגורים בשכירות מוגנת לפני ה-4 בינואר 1995, או דירת מגורים שחלקו של הרוכש בה אינו         עולה על שליש).

   ז. הרוכש הוא תושב ישראל, הורה לילד אחד לפחות הנמצא בחזקתו או שהוא בן 35 שנים ומעלה.  

   ח. פטור ע"פ החוק, ינתן אך ורק לבתים הנבנים בבניה רוויה (2 קומות ומעלה), לבתים צמודי קרקע אשר נבנו ע"י קבלן           או יזם שבנה לפחות 15 יחידות זהות וכן לדירות הנמכרות בפרויקטי פינוי בינוי ותמ"א 38.

 

רוכשי דירות באמצעות קבוצות רכישה לא יהנו מהטבת מע"מ אפס.

 

 

אין במאמר זה להוות ייעוץ משפטי, וכן אין המאמר חף מטעויות קולמוס או טעויות אחרות. מומלץ ביותר לפנות לעו"ד טרם ביצוע עסקה במקרקעין.

משרד עורכי הדין יעקבסון - גיל הינו משרד בוטיק המעניק שירותי ליווי ויעוץ משפטי בנושאי מקרקעין, תוך כדי יישום עקרונות ותפיסות מודרניות וחדשניות בעולם המשפט והעסקים, המאפשרות מתן פתרונות יצירתיים לסוגיות משפטיות מורכבות.

המשרד מציג מגוון רב של התמחויות בתחומי המקרקעין, על היבטיו הרבים, לרבות עסקאות מכר ושכירות, ליווי קבוצות רכישה, ליווי עסקאות קומבינציה, מיסוי מקרקעין, ליקויי בניה,רישום בתים משותפים, התחדשות עירונית (תמ"א 38, עסקאות פינוי בינוי), דיני הגנת הדייר, תביעות לפינוי מושכר וניהול נכסים.

בנוסף, עוסק המשרד במספר היבטים בדיני המשפחה ( צוואות, ירושות, הסכמי ממון, הסכמי גירושין בהסכמה).           משרד עורכי  הדין יעקבסון - גיל מעניק שירותים הן לעסקים וחברות והן ללקוחות פרטיים. ליווי הלקוח החל משלב הייעוץ טרם העסקה, דרך בניית המודל העסקי והמשפטי המומלץ ועד ליווי העסקה והוצאתה אל הפועל.מעורבותם ונסיונם הרב של מייסדי המשרד בעולם העסקי והנדל"ן, כמשפטנים, כמנהלים וכיזמים פרטיים, מסייעים בעסקאות המגוונות ובאים לידי ביטוי, בין היתר, ביכולת לימוד וניתוח של מקרים מורכבים ומציאת "שביל הזהב" עבור לקוחות המשרד.בין עקרונותיו המנחים של משרד יעקבסון - גיל ערכים של מקצועיות ומקצוענות ללא פשרות לקידום צרכי הלקוח, זאת תוך שמירה על הוגנות ודרך ארץ.סודיות, נאמנות, רצינות, מערכת יחסים פתוחה ואישית, כבוד הדדי, ענווה, צניעות ושירותיות הינם ערכי יסוד הבאים לידי ביטוי בכל התקשרות של המשרד עם לקוחותיו. 

 

אין במאמר זה להוות ייעוץ משפטי, וכן אין המאמר חף מטעויות קולמוס או טעויות אחרות. מומלץ ביותר לפנות לעו"ד טרם ביצוע עסקה במקרקעין.

 

יעקבסון גיל, משרד עורכי דין – יגאל אלון 55, בנין אשדר 2000, תל אביב, 6789115. טלפון 9449090 03 . www.jglaw.co.il , office1.jglaw@gmail.com